niedziela, 27 kwietnia 2014

Loliloli spaceruje po Łodzi: Park Źródliska wczesną wiosną

Tak jak wspominałam w poście powitalnym, chciałabym, aby ten blog nie był tylko o szydełkowaniu, ale chciałabym Wam również pokazać moje miasto z perspektywy małej Loli:) Stąd nowy cykl na blogu "Loliloli spaceruje po Łodzi", będzie można w nim zobaczyć dużo zdjęć pięknych miejsc w Łodzi, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat (sama przy okazji przygotowywania tego cyklu lepiej poznaję historię mojego miasta).

Na spacer zaprosiłam też blogerkę Kasię - wielbicielkę obiektywów manualnych, dzięki, którym Kasia czaruje obrazem.

Na pierwszy spacer wybrałam jedno z moich ulubionych miejsc w Łodzi - najstarszy park w mieście, park, który w 2007 roku uzyskał tytuł najpiękniejszego parku w Polsce - Park Źródliska.


Dlaczego warto odwiedzić Park Źródliska (a w zasadzie Źródliska I i II:)):
Źródło: http://www.zielonalodz.pl/

 1. Jest to najstarszy park w Łodzi założony w 1840 roku na terenach starego lasu w którym rosły potężne dęby, graby, olchy, świerki - pierwotnie nazwano go Ogrodem Spacerowym.
 2. W jego okolicy łódzcy fabrykanci budowali swoje fabryki i pałace i  tak wkrótce po jego założeniu, park podzielono i jedną część sprzedano największemu łódzkiemu fabrykantowi (i jednocześnie najpotężniejszemu przemysłowcowi Królestwa Polskiego) Karolowi Scheiblerowi. 
 3. Park Źródliska I i II w całości uznane są za pomnik przyrody i wpisane do rejestru zabytków.
 4. Rosną w nim ok. 300 letnie dęby (średnica ok. 4m), a także wiele rzadkich okazów drzew, m.in. tulipanowiec amerykański, skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia ) i jesion pensylwański 'Aucubaefolia', topola kalifornijska (Populus trichocarpa)
 5. W parku nadal znajduje się estrada na której za czasów fabrykanckich dawała koncerty orkiestra fabryczna.
 6. Podczas I wojny światowej do parkowych szklarni trafiły egzotyczne rośliny z oranżerii dygnitarzy i bogaczy uciekających z miasta - dały one początek palmiarni, która znajduje się w parku.
To tyle ciekawostek, a teraz czas na focie - robione na początku kwietnia więc dopiero zaczynało się zielenić:)
 


Chwila relaksu i ruszamy do drugiej części, kiedyś prywatnej części parku należącej do Karola Scheiblera:

Dzisiaj to na tyle, do parku Źródliska z Loli jeszcze się wybiorę, bo teraz jest tam jeszcze piękniej:)

Pozdrawiam:)

2 komentarze:

 1. Widzę, że spacer był bardzo udany. Łodzi zupełnie nie znam, kiedyś tylko przejeżdżałam przez nią jadąc nad morze ale było ciemno i nic nie widziałam. Tym chętniej oglądam Twoje zdjęcia. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łódź ma "kiepski PR" nawet wśród jej mieszkańców dlatego chciałabym pokazać, że jest w niej wiele ciekawych miejsc do odkrycia:) Pozdrawiam ciepło i dzięki za odwiedziny:)

   Usuń

Dziękuje, za każdy komentarz to dla mnie znak, że jesteś:)